Czas omijać półki ze słodyczami

Słodycze kuszą społeczeństwo na każdym kroku – jak nie piękną reklamą, to kolorowym opakowaniem lub promocyjną ceną. Przyjmuje się, że słodycze są najbardziej niezobowiązującym prezentem na każdą okazję – można je wręczać dosłownie wszystkim, a dzięki reklamom ludzie wiedzą, że moment wręczania słodkiego upominku bywa niezwykle wzruszający. Tymczasem badania wykazują, że Polacy są uzależnieni od tego specyfiku – średnio spożywają około pięćdziesięciu kilogramów cukru rocznie, co jest ogromną ilością – i nie chodzi tutaj tylko o cukier w kilogramowych torebkach czy cukier w kostkach, ale i o cukier ukryty w gotowych produktach spożywczych. Niestety, cukier spożywany w przesadnych ilościach to otwarta droga do wielu chorób, takich jak otyłość czy próchnica. Nie da się skontrolować ile dokładnie zjada się cukru dziennie, gdyż nie każdy czyta etykiety na produktach spożywczych, a poza tym informacja na temat zawartości cukru bywa enigmatyczna – czyli nie ma konkretnej dozy.

Dochodzi do sytuacji, w których dzieci i młodzież słodyczami zastępowały normalne posiłki – tak bywa w domach, w których rodzice nie mają czasu spędzać wspólnych chwil z najmłodszymi, zwłaszcza od poniedziałku do piątku, kiedy to wywiązują się ze swoich obowiązków służbowych, a dzieci obdarzają zbyt dużym zaufaniem w zakresie zaleconej im diety. Poziom spożycia słodyczy wśród młodych ludzi był na tyle przerażający, że doszło do zakazu spożywania słodyczy w szkołach. Efektem tego działania jest "danie po kieszeni" sklepikarzom szkolnym i przeniesienie małoletniego klienta poza terytorium szkoły – czyli do pobliskich sklepów, w których to nikt nie może im zabronić kupienia słodyczy. Zapewne nie byłoby takiej paniki, gdyby nie fakt, że blisko 92% dzieci i młodzieży ma problem z próchnicą, a co druga młoda osoba nie ma już pełnego uzębienia. To właśnie cukier wpływa na katastrofalny stan zębów. Paciorkowiec Streptococcus mutans tylko czeka na "doładowanie" cukru do jamy ustnej, po której to systematycznie wytwarza płytkę nazębną i szykuje wolną drogę dla rozwoju próchnicy. Chorobę może wychwycić każdy stomatolog z Olsztyna we wczesnej fazie jej występowania. Olsztyńscy dentyści od wielu lat skutecznie walczą z próchnicą, przy czym czas tej walki jest uzależniony od stadium zaawansowania próchnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>